Rynek Zdrowia: Prof. Alicja Chybicka - niech pediatrzy wrócą do POZ

Prof. Alicja Chybicka; Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

- Opiekę medyczną nad dziećmi oddano w ręce lekarzy rodzinnych. Tymczasem leczenie dzieci wymaga specjalistycznej wiedzy - mówi nam prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Z prof. Alicją Chybicką rozmawiamy po wydarzeniach, które mogą wskazywać, że system opieki zdrowotnej nie zabezpiecza w sposób właściwy potrzeb zdrowotnych dzieci i młodzieży. Profesor krytycznie ocenia obecny system podstawowej opieki zdrowotnej nad dziećmi. Polskie Towarzystwo Pediatryczne zwróciło się do ministra zdrowia z apelem o zmianę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, tak by umożliwiła powrót pediatrów do POZ.

Rynek Zdrowia: - Skąd przekonanie, że powrót pediatrów do podstawowej opieki zdrowotnej poprawi opiekę nad dziećmi w kraju?

Prof. Alicja Chybicka: - Wyłączenie z POZ pediatrów i oddanie opieki nad nimi lekarzom rodzinnym było błędem. O czym Polskie Towarzystwo Pediatryczne, mówi już od kilku lat, a ostatnie wydarzenia to tylko potwierdziły. Doprowadziło to do utrudnień w dostępie do pediatrów, a w przypadku leczenia dzieci czas odgrywa decydującą rolę.

Dziś mamy sytuacje taką, że są regiony, gdzie pediatrów w podstawowej opiece zdrowotnej nie ma wcale.

- Kolegium Lekarzy Rodzinnych jednak krytycznie odnosi się do pomysłu wzmocnienia podstawowej opieki zdrowotnej specjalistami z pediatrii. Jak podkreśla, tacy specjaliści odbywają szkolenie podyplomowe w lecznictwie zamkniętym i nie są przygotowywani do pracy w charakterze lekarzy POZ.

- My nie zamierzamy z nikim walczyć, ani nikomu odbierać pracy. Trzeba jednak wyciągnąć wnioski z sytuacji jaką obserwujemy. Fakty są takie, że obecnie mali pacjenci często nie uzyskują pomocy u lekarza pierwszego kontaktu i dlatego szukają jej w placówkach nocnej i świątecznej pomocy. System nie działa prawidłowo i dlatego potrzebne są zmiany.

Zwiększenie dostępu do lekarzy pediatrów zmniejszy obciążenie SOR i szpitali.

- Jakich zmian oczekuje środowisko pediatryczne?

- Wspomnianego powrotu pediatry do podstawowej opieki zdrowotnej, dostępności do opieki pediatrycznej 24 godziny na dobę, racjonalizacji wyceny procedur pediatrycznych.

- Uważa Pani Profesor, że te postulowane zmiany są możliwe do wprowadzenia?

- Wydaje się, że minister zdrowia dostrzega potrzebę zmian w tym zakresie, o czym świadczy jego zapowiedź zwiększenia dostępu do pediatrów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Za to jesteśmy wdzięczni, ale oczekujemy konkretnych zmian w przepisach.

 

Źródło: Rynek Zdrowia, http://www.rynekzdrowia.pl/Wywiady/Prof-Alicja-Chybicka-niech-pediatrzy-wroca-do-POZ,129055.html
Foto: Prof. Alicja Chybicka; Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Partnerzy